Rybářský spolek
Rybářský spolek Živá voda v Šenově u Nového Jičína byl oficiálně zaregistrován s tímto názvem v roce 2015. Hospodaří na bývalém „Opravilovém rybníku“, také zvaném „Kačák“, za areálem VFU Brno ŠZP Nový Jičín.
Původní spolek byl oficiálně založený s názvem Občanské sdružení Rybářský spolek „Živá voda“ 21. března 2008. Zásluhu na tom měl přípravný výbor ve složení Pavel Malicher, Jan Kováčik, Petr Dvorský, Josef Palla a Jaroslav Zicháček, který provedl veškeré právní úkony pro jeho založení. Pokud se ale vrátíme do historie, víme a máme to napsáno na naší dřevěné tabuli na rybníku, že založení obecného neregistrovaného spolku třinácti nadšenců, je dle dostupných informací už v roce 1970. A jak vlastně vypadalo vedení spolku od jeho založení? Prvním předsedou byl do roku 1979 Evžen Janda, pak Vladimír Chlápek, dále následoval Pavel Malicher a Josef Zedník. Od 5. 6. 2002 v rámci již uvedených reorganizací opět Pavel Malicher a to až do roku 2017. Po něm tuto funkci převzal, samozřejmě co byl řádně zvolen členskou schůzí, Martin Pelikán, který ji vykonává do dnes. Spolek funguje dle svých schválených a zaregistrovaných stanov. Řídí se jejími pokyny a směrnicemi. Nejvyšším orgánem spolku je členská schůze, respektive výroční, která je organizována každý rok v měsíci březnu. Dále je to tříčlenný výbor spolku v čele s předsedou a ten členská schůze volí každé tři roky. Nedílnou součástí a neméně důležitá je funkce pokladníka a revizora. Obě jsou rovněž voleny členskou schůzí každé tři roky.
Významnou zásluhu na realizaci a rovněž na zachování vodní plochy měl v době založení podnik VFUB ŠZP Nový Jičín. Bez jehož technické a právní pomoci by dnešní vodní plocha Opravilového rybníka asi neexistovala a tudíž by nefungoval ani náš spolek. V rámci restitučních náhrad se nepočítalo s jeho obnovou a zbytek co by vlastně zůstával, by byl asi zavezen a rekultivován.
V současné době spolek sdružuje dvacet pět členů, což je maximální kvóta počtu členů dle stanov spolku. Do tohoto počtu nejsou započítáni čestní členové, kterých je pět. Každý rok připravují vždy minimálně dvě veřejné akce. Rybářské závody pro dospělé, které se konají skoro vždy v měsíci květnu a závody pro mládež do 15 let, které se konají vždy v září hned po letních prázdninách.
Jen pro informaci, první rybářské závody veřejného charakteru byly zorganizovány v roce 1979 a to jako akce kácení máje. Postupně se začaly závody organizovat pravidelně a tuto tradici dodržujeme až dodnes.
Blíže k naší činnosti. Náš hlavní záměr je zájmový a ekologického charakteru. Obhospodařujeme vodní plochu rybníku, jeho přítok a odtok a rovněž i jiné vodní toky v obci. Udržujeme na nich pořádek a jejich čistotu. Není to jen o sekání trávy kolem rybníka, hrabání listí a sbírání větví, ale také o tom, aby vše bylo zabezpečené. Mezi hlavní činnosti patří každoroční ořezávání stromů, zpevňování břehů a údržba, případně nátěr laviček a chaty. Udržujeme tak celý areál neustále uklizený a v pořádku. Do rybníku pravidelně vysazujeme dostatečné množství ryb různých druhů. Hlavní a převažující rybou je kapr obecný. Dále pak amur bílí, štika a lín obecní. Ale třeba i candát obecný, úhoř říční a cejn velký.
V roce 2019 nám praskla hráz u stavidla a byla nutná oprava. Po dlouhých letech bylo nutné rybník vypustit a prasklinu opravit. Museli jsme těsně za hrází vyhloubit díru a vylít ji betonem. Při té příležitosti jsme také vyměnili přítokové potrubí, aby nám voda neutíkala dřív, než nám doteče do rybníka. Zjistili jsme, že tyto nečekané situace spojují lidi v jeden tým, který jde za svým cílem a to je moc dobře.
Za to, že funguje náš spolek, vděčíme našim sponzorům a partnerům.
Našimi hlavními podporovateli jsou: Obec Šenov u Nového Jičína, Martin Kubečka a firma Amenit Nový Jičín, firma Romotop Suchdol nad Odrou, Potrubí Seidler Klimkovice, VFU Brno Školní zemědělský podnik Nový Jičín, Pavel Kalina, VOP a.s. Šenov u Nového Jičína, Technické služby Šenov u Nového Jičína, Ladislav Král rybářské potřeby Nový Jičín, Radek Sedlák a Martin Vavřík.
- Přečteno: 16333